Hei vierailija! Jos haluat osallistua keskusteluun, kirjaudu sähköiselle äitiyskortillesi ja klikkaa Keskustelu-linkkiä!
Rekisteröidy

Varhainen ultra ja viikkojen määrittäminen

Varhainen ultra ja viikkojen määrittäminen

ViestiKirjoittaja jjohanna » 25.03.2018 19:12

Hei!
Olen käynyt jo kahdesti varhaisessa ultrassa, viikko sitten perjantaina jolloin viikkoja piti olla 7+2 ja nyt perjantaina, jolloin 8+2, vimpoista kuukautisista laskettuna ja kierto ollut säännöllinen. Ensimmäisellä kerralla ei löydetty muutakuin kohtuontelo, toisella kertaa löytyi alkio ja syke. Mittojen mukaan viikkoja olisi kuitenkin vasta 6+0, joka ei voi pitää paikkaansa kun 4 viikkoa sitten tein jo selvän positiivisen testin ja oireitakin oli ehtinyt jo olla. Voiko olla ettei mittaa saatu oikein? Tai voiko alkio kehittyä eri vauhtia? Mieltä jäi vaivaamaan, voiko tämä olla merkki ettei alkio vaikka kehity kunnolla, tms. Menen vielä kolmannen kerran parin viikon päästä.

Kiitos avusta!
jjohanna
 
Viestit: 2
Liittynyt: 23.03.2018 21:07

Re: Varhainen ultra ja viikkojen määrittäminen

ViestiKirjoittaja Terveydenhoitaja Nina » 26.03.2018 18:47

Tämän vastauksen on kirjoittanut terveydenhoitaja tai lääkäri. Terveydenhuollon ammattilaisten vastaukset näytetään vain iPana Äitiys-palveluun rekisteröityneille käyttäjille.

Rekisteröidy iPana Äitiys-palveluun ja ota sähköinen äitiyskortti käyttöösi ilmaiseksi osoitteessa www.ipana.fi!
Avatar
Terveydenhoitaja Nina
 
Viestit: 786
Liittynyt: 22.05.2014 14:55

Re: Varhainen ultra ja viikkojen määrittäminen

ViestiKirjoittaja jjohanna » 27.03.2018 12:03

Kiitos vastauksesta, huojensi kyllä mieltäni että voi kasvaa normaalisti vähän jäljessäkin! Kierto on ollut useamman vuoden täsmälleen 28, tosin viimeiset kuukautiset alkoivat kolme päivää normaalia aikaisemmin.

Toivotaan että seuraava ultra kertoisi tarkemmin tilanteesta, hitaastihan nämä ekat viikot tuntuvat menevän.. :roll:

Mitä tarkoittaa että sikiön kehitys on alkanut poikkeuksellisesti?
Viimeksi muokannut jjohanna päivämäärä 27.03.2018 12:09, muokattu yhteensä 1 kerran
jjohanna
 
Viestit: 2
Liittynyt: 23.03.2018 21:07


Paluu Raskausaika